شیر دیافراگمی

diaphragm valve

شیرهای دیافراگمی(Diaphragm Valve)

یک شیر دیافراگمی ، شیری است با حرکت خطی که در موارد بازکردن مسیر ، تنظیم میزان جریان و همچنین بستن مسیر سیال مورد استفاده قرار می گیرد. علت نامگذاری این شیر بخاطر وجود یک دیسک قابل انعطاف در درون آن می باشد که با Seat شیر در قسمت بالای شیر جهت ایجاد یک آب بندی مناسب قرار گرفته است

در این شیر یک دیافراگم قابل انعطاف توسط یک میله ای (Stud) که با دیافراگم بصورت یکپارچه می باشد به قسمت فشار دهنده (کمپرسور) شیر متصل گردیده است . فشار دهنده (کمپرسور) بوسیله Stem شیر به بالا و پایین حرکت می کند . هنگامیکه فشار دهنده (کمپرسور) به سمت بالا حرکت کند ، دیافراگم به بالا کشیده می شود و اگر کمپرسور به پایین برود آنگاه دیافراگم نیز به پایین رفته و شکل انتهایی شیر را به خود می گیرد.

بر طبق استاندارد MSS SP-88 این نوع شیر مناسب برای zero leakage (نشتی صفر) مناسب تشخیص داده شده است . با دقت در ساختمان شیرهای دیافراگمی می توان متوجه شد که نشت سیال از اجزاء آن به حداقل می رسد. عمر مفید این نوع شیر ها نسبت به سایر شیرها نیز بالاست. از عیب های ؟آن می توان به محدودیت دما و فشار کاری آنها اشاره نمود . سایز شیرهای دیافراگمی معمولا بین ۴/۱ اینچ تا ۱۲ اینچ است.

 

 

     تقسیم بندی انواع شیرهای دیافراگمی 

شیرهای دیافراگمی بر اساس شکل بدنه به دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

  • شیر دیافراگمی با برآمدگی داخل بدنه (Weir type)

در این نوع یک قسمت برآمدگی در داخل بدنه بصورت ریخته گری تعبیه می گردد و در هنگام بسته شدن شیر ، دیافراگم بر روی این برآمدگی می نشیند و عبور جریان را محدود می کند.

 

  • شیر بدون برآمدگی داخل بدنه (Straight-through type)

در این نوع شیرها ، دیافراگم بصورت یک شکل گوه ای در می آید.

بیشتر مواد الاستومری در دمای  پایین تر از ۱۵۰ F ، ۶۵­°C بهترین عملکرد را دارا می باشند . از موارد دیگر مزایای این شیرها  ایزوله کردن قسمتهای مختلف شیر در مقابل سیال عبوری می باشد بگونه ای که دیافراگم خود باعث ایزوله کردن قسمتهای  مختلف شیر در مقابل سیال عبوری می گردد. با توجه به این خاصیت این شیرها برای سیالات خورنده و همچنین سیالات که دارای مواد جامد معلق می باشند مناسب خواهند بود. با توجه به اینکه مجموعه درپوش شیر در معرض تماس با سیال عبوری قرار نمی گیرد . لذا در تهیه متریال آن می توان از مواد ارزانتری استفاه نمود. با توجه به پیشرفتی که در طراحی دیافراگم و مواد آن صورت پذیرفته ، امروزه دیافراگم های جدید قادر به عملکرد با انواع سیالات عبوری می باشند.